O vzniku naší školy

Historie ŠKOLY TAEKWON-DO SAM-IL

Historie školy je spjata s jejím zakladatelem Pavlem Cigáněm. O bojová umění se intenzivně zajímá od 14-ti let. Při studiích gymnázia v Praze měl mnoho možností poznávat bojová umění. Tak jako většina mladých nadšenců v 80-tých letech 20-tého století, navštěvoval tréninky všech tehdy dostupných bojových umění (karate, judo, kung-fu). V rámci svých studií se Pavel Cigáň seznámil i s tehdy u nás neznámým korejským bojovým uměním, které jej velice zaujalo. image002V letech 1987-88 měl možnost vyzkoušet si jedny z prvních tréninku pod vedením mezinárodního instruktora Hwang Ho-yonga. Od této doby se již věnuje intenzivně pouze taekwondu. Tehdy cvičí na gymnáziu, kam dochází pravidelně vést tréninky mez. instr. Hwang Ho-yong a další roky i mez. instr. Yum Nam-gyu, pod jejichž vedením cvičí Pavel Cigáň každý den na všech jemu dostupných trénincích.

image003 Od roku 1990 pokračuje ve studiích na akademii v Brně. Zde současně zakládá první oddíl taekwonda na Moravě a též cvičí s kamarády v obci Doubravník. Postupně až do roku 1993 zakládá oddíly v dalších městech, ve Znojmě, Třebíči, Bystřici nad Pernštejnem a jezdí s mez. instr. Yun Nam-gyuem i na tréninky do vznikajícího oddílu v Opavě. Držitelem černého pásu v taekwondu ITF je od roku 1992. Počátkem 90-tých let se šíří myšlenka pojmenovávat školy taekwonda dle názvu tulů (sestav) a později i jiných korejských výrazu. V tehdejší době byl pro Moravu přidělen mez. instr. image001Yun Nam-gyu, který již v roce 1991 doporučil Pavlu Cigáňovi název SAM-IL. Důvod je prozaický, tak jaký má význam pro tul a korejský lid, tak odpovídá myšlení taekwondistů na Moravě.

V letech 1994-96 cvičí brněnský oddíl samostatně. Postupně všechny založené oddíly pokračují v samostatné činnosti a dnes se jim daří velmi dobře.

Pavel Cigáň se znovu angažuje do aktivního vedení tréninku a šíření taekwonda od roku 2006, kdy za nabídky spolupráce s místní organizací TJ Sokol Čebín zakládá oddíl taekwon-do Sokol Čebín. Odtud se datuje nová historie školy taekwon-do SAM-IL. Od roku 2007 je oddíl taekwonda Sokol Čebín členem České národní Unie taekwonda. Na podzim 2007 Pavel Cigáň zakládá oddíl v Bystřici n. P. Následně na podzim 2008 zakládá oddíly taekwonda Sokol Doubravník a taekwondo Drásov. V lednu 2009 se členové oddílu v Bystřici n. P. rozhodli jít samostatnou cestou mimo TJ Sokol. V dubnu 2009 zakládá Pavel Cigáň oddíl taekwond-do Kuřim. Celková členská základna založených oddílu roste a mnohé oddíly nemají plnou právní subjektivitu či ztratili zastřešení právními subjekty. Toto je impulsem k založení jednotné velké školy taekwonda cvičící pod vedením Pavla Cigáně.

Oficiálně tak vzniká 27.8.2009 škola taekwon-do SAM-IL. Na podzim 2009 je založen nový oddíl taekwon-do Tišnov. Od ledna 2010 dojíždí Pavel Cigáň vést tréninky i do Nového Města na Moravě, kde byli místní nadšenci bez trenéra a i tento oddíl se dobře rozvíjí. Na jaře 2010 zahajují nove tréninky dalšího oddílu v Brně a od června 2010 začali cvičit i senioři při Domově s pečovatelskou službou v Tišnově. Nejstarší seniorkou v taekwondu naší školy je aktuálně 78-letá paní a nejmladší 5-ti leté děti. Tento generační rozdíl není jedinou raritou našich oddílu, zde můžeme zmínit i cvičení se zdravotně handicapovanými.

Společně také provádíme turistiku, poznávání historických, kulturních i přírodních zajímavostí naší země a mnoho dalších činností, čímž naplňujeme odkaz zakladatele taekwonda, generála Choi Hong-hi.  

Čebín, 25.12.2014

Pavel Cigáň